Loading
Yard.Doç.Dr.Levent TÜRK
Arayınız! +90 546 446 63 40 | drleventturk@gmail.com
Prostata Botox Enjeksiyonu Tedavisi

Prostat Büyümesini Medikal (İlaç) yöntemlerle ve prostat bölgesine yapacağımız 5 dakikalık basit bir Botox iğne enjeksiyonu ile kısa sürede ve yan etkisiz olarak tedavi ediyoruz. Sizde yaşam kaliteniz ve konforunuz bozulmadan ve cerrahi risklere maruz kalmadan iyileşmek istiyorsanız sizi kliniğimize davet ediyoruz.

Benign prostat hiperplazisi (BPH) yaşlanan erkeklerde sık görülen bir durumdur.Tedavinin amacı, BPH ile ilişkili alt üriner sistem semptomlarını azaltmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.Tedavide kullanılan 5-a redüktaz inhibitörleri ve a-adrenarjik blokerler her zaman etkili değillerdir ve yan etkiler görülebilir. BPH tedavisindeki altın standart olan cerrahi prosedür bugün için transuretral prostatektomidir. Ancak, operasyon için uygun olmayan veya operasyonu kabul etmeyen hastalarda Botox® çok önemli bir tedavi alternatifidir. Botulinum-A toksini aracılığıyla, prostat büyüme ve kontraksiyonları üzerine otonomik efferent sinir etkileri inhibe edilerek etkinlik sağlanmakta ve yüksek başarı oranları elde edilmekte ve kalıcı iyileşme sağlanmaktadır.

Enjeksiyon Tekniği

Deri yüzeyinin tam bir dezenfeksiyonu sonrası litotomi(jinekolojik ) pozisyonda makata uyuşturuc jel sıkılıp beklenir.Sonra çok ince bir transrektal ultrason probu yönlendirme için makat bölgesine ağrısız ve kibar şekilde sokulur.Önce iğnenin gireceği yere lokal anestezi yapılır.Yapılan bu anestezi sırasında hiç ağrı olmaz. 23 G inceliğinde(çok incedir, hissedilmez) iğne ile apışarası dediğimiz anüs ile torba arasından girilir.

Hastamıza özel olarak hazırlanan kokteyl prostata ulaşıldıktan sonra prostatın içindeki medyan ve lob alanların içine girilip enjeksiyon şeklinde yapılır.Enjeksiyon gerekirse tekrarlanır ve işlem sonlandırılır .Hastamız işlemi kesinlikle hissetmez. O kadardır ki işlemin bittiğini bile anlayamaz ve çoğu zaman bittiği söylenince tedaviye daha başlanmadığını sandığını belirtir.

Bu işlem yaklaşık hazırlığıyla birlikte 15 dakika sürer. Tabi ki uygulama aşaması çok daha kısadır. İşlemden sonra hasta yürüyerek odasına çıkar.5-10 dakika dinlendikten sonra normal günlük hayatına dönebilir.Otomobil kullanabilir.Fiziksel olarak yapmak istediği herşeyi yapabilir.Öğretmense ders verebilir.Öğrenciyse ders çalışabilir.İşlemden sonra spor yapabilir.Cinsel ilişkiye girebilir. İşlemin hiç bir yan etkisi yoktur.Cinsel güç kaybı,ereksiyon kaybı,ejekulasyon kaybı gibi yan etkiler görülmez.Tam tersine bu şikayeti olanlarda düzelme görülür.Ereksiyon gücünde ve cinsel istekte artış olmaktadır.

"Bu Yazımızı da Okumalısınız"

Prostat Ameliyatında Plazmakinetik Tekniği

Benign Prostat Büyümesinin cerrahi tedavi yöntemlerinden birisi, kapalı prostat ameliyat tekniğidir. Kapalı prostat ameliyatlarında kamera sistemi ile alt idrar yolundan girilerek prostat dokusu ortadan kaldırılır.

Renk Değiştir