Loading
Yard.Doç.Dr.Levent TÜRK
Arayınız! +90 546 446 63 40 | drleventturk@gmail.com
Prostat Büyümesi

Prostat, erkek genital organlarından biri olup idrar torbasının hemen altında, rektumun (barsakların son kısmı) önünde bulunur. İdrarı idrar kesesinden dışarı taşıyan kanal (üretra) prostat bezinin ortasından geçer.

Erkeklerde yaş arttıkça prostat büyür ve çevrelemiş olduğu üretrayı, yani idrar kesesinin çıkış yerini tıkayabilir. Bu durum idrar yapmada güçlük ile kendini gösterir. Bu hastalığa benign prostat hiperplazisi adı verilir. Bu aslında kanser olmamasına rağmen, prostat kanseri de aynı şikayetlere neden olabileceğinden kanser olmadığının ortaya konması gerekebilir.

Prostatın iyi huylu büyümesi ( BPH: Benign Prostat Hiperplazisi ), 45 yaş gibi ortaya çıkmaya başlar. Özellikle yaşın ilerlemesi ile erkeklilik hormonunda artma olmamasına rağmen prostat dokusunda androjen reseptörlerinde androjene duyarlılığın artması ve bir takım büyüme faktörlerinin katılmasıyla iyi huylu büyümeler ortaya çıkabilir.

Genç erkeklerde prostat bezi kestane büyüklüğündedir. İlerleyen yaşlarda büyüyerek portakal büyüklüğüne ulaşabilir buna iyi huylu prostat büyümesi denir. Bu durum idrar yolunu daraltarak prostat belirtilerine neden olur.

Bunlar:

 • Gece idrara kalkma
 • Gündüz sık idrara gitme
 • İdrara zor yetişme
 • İdrara başlarken bekleme
 • İnce ve kesintili idrar
 • İdrar sonunda damlama

İdrar belirtileri olan kişilerde prostat dışında da sorunlar olabileceği için ayrıntılı bir tıbbi öykü alınması gereklidir. Hasta tarafından ifade edilen belirtiler önemli kişisel farklar gösterdiği için bazı standart soruların cevaplandırılması esasına dayanan skorlama sistemleri kullanılmaktadır. Skorlama sistemleri yakınmaların şiddetini ve yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkisini belirlemek üzere oluşturulmuştur. Hastalık belirtilerinin hafif, orta ve ağır olarak ayrılmasını sağlar. Alışılmış muayenelere ek olarak prostatın makattan parmakla muayenesi çok önemlidir. Değerlendirmede idrar tetkiki de yapılır. Hastanın durumuna göre aşağıdaki testler de yapılabilir:

 • Prostat spesifik antijen (PSA) testi: Prostat kanseri olasılığına yönelik kan testidir.
 • İdrar akım testi: İdrar akım hızını ve işeme şeklini gösterir.
 • İşeme sonrası kalan idrar miktarı ölçümü: İdrar boşalmasının ne ölçüde etkili sağlanabildiğini gösterir.
 • Ultrasonografi: Böbrek, mesane ve prostatın görüntülenmesini sağlar.
 • Sistoskopi: Üretra ve mesanenin alet kullanılarak gözle doğrudan incelenmesidir.

Bir erkek, yukarıda bahsedilen belirtilerin olduğunu farkederse ve rahatsızlık duyarsa doktora başvurmalıdır. Ayrıca, idrarda kan görürse, ağrı ve yanma ile idrar yapıyorsa veya hiç idrar yapamaz hale gelmişse hemen doktora başvurmalıdır.

Selim Prostat Büyümesi Prostat Kanserine Yol Açar mı?

Selim prostat büyümesi ve prostat kanseri ayrı hastalıklardır. İki durum bir arada görülebilir ancak birisi diğerinin nedeni olamaz. İki hastalığın birlikte bulunma nedeni aynı yaş gruplarında ortaya çıkmalarıdır. Prostat kanseri erken evrelerde çoğunlukla belirti vermez. Selim prostat büyümesi için yapılan tıbbi tedaviler ve ameliyatların da kanseri önleme gibi bir özelliği yoktur. Bu nedenle, yılda bir kez fizik muayene ve PSA testi yaptırmak erken tanı için gereklidir.

"Bu Yazımızı da Okumalısınız"

Prostata Botoks Enjeksiyonu

Prostat Büyümesini Medikal (İlaç) yöntemlerle ve prostat bölgesine yapacağımız 5 dakikalık basit bir Botox iğne enjeksiyonu ile kısa sürede ve yan etkisiz olarak tedavi ediyoruz.

Renk Değiştir