Prostat Enjeksiyonu

Kronik bakteriyel prostatit hastalarında ve prostat içindeki fibrokalsifik alanların varlığında doğrudan antibiyotik ve kortizon kokteylini bu alanların içine uygulamak mantıklıdır. Geleneksel antibiyotik tedavileri ile bu odakların tekrar infeksiyona yol açmaları muhtemeldir.

Prostatın içine verilen antibiyotik sistemik emilime göre 2500 kat daha fazla oranda bulunur. Bu da tedavi gücünü artırır. 15 gün ara ile yapılacak 3 seans faydalı olacaktır.

Tekniğin kısa bir açıklaması:

Deri yüzeyinin tam bir dezenfeksiyonu sonrası litotomi pozisyonunda lokal veya hafif bir genel anestezi altında transrektal ultrason yönlendirme için uygulanır. 23 G inceliğinde iğne ile transperineal yoldan girilir. Medıan rafenin 1 cm sağından ya da solundan yatay duzleme paralel olarak gırılır. Enflamasyon nerdeyse o taraftan gırılır. Iki tarafta ise iki taraftan gırılır. Antıbıyotık kokteyli ve 12 mg desametazone karıştırılıp yapılır Prostata ulaşıldıktan sonra prostatın içindeki fibrokalsifik alan içine girilip enjeksiyon yapılır. Enjeksiyon gerekirse tekrarlanır ve iğne çıkarıldıktan sonra kuvvetli bir prostat masajı uygulanır.