Loading
Yard.Doç.Dr.Levent TÜRK
Arayınız! +90 546 446 63 40 | drleventturk@gmail.com
Prostat Ameliyatında Plazmakinetik Tekniği

Benign Prostat Büyümesinin cerrahi tedavi yöntemlerinden birisi, kapalı prostat ameliyat tekniğidir. Kapalı prostat ameliyatlarında kamera sistemi ile alt idrar yolundan girilerek prostat dokusu ortadan kaldırılır. Bu amaçla fiziksel olarak değişik türde enerjiler kullanılmakla birlikte son yıllarda, elektrik enerjisinin kullanımı, plazmakinetik teknolojinin geliştirilmesi sayesinde diğer tekniklere göre daha üstün bir seviyeye ulaşmıştır. Bu teknik sayesinde artık daha güvenli bir şekilde ameliyat edilebilmekte ve metabolik yan etkiler ortaya çıkmamaktadır. Ayrıca kanama daha az görülmekte ve ameliyat sonrası başarı oranları açısından erken uzun vadeli dönemde en az diğer teknikler kadar başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Kullanılan akım yoğunluğu daha yüksektir. Ancak elektrik akımına bağlı travma bipolar enerji kullanımı nedeniyle söz konusu olmamaktadır. Ameliyat sonrası doku örneklemesi ve patolojik tanı imkanı sağlayan bir tekniktir.

Ameliyat, Plazmakinetik TURP (TransUretral Resection of Prostate ifadesinin kısaltmasıdır. Anlamı; prostatın uretral yoldan çıkarılması) yöntemi ile yapıldığı zaman, alt idrar yolundan teleskopik, ince metalik bir boru ile girilir. Plazmakinetik özellikte elektrik enerjisi kullanılarak prostat dokusu ince parçalar halinde kesilir ve dışarı alınır. Bu parçalar incelenmek üzere patoloji laboratuarına gönderilir. Girişim 1-1,5 saat kadar sürer.

İşlemin sonunda mesaneye sonda konur ve bu yolla idrar mesaneden dışarı alınır. Sonda içeriyi serumla devamlı yıkama ve içerdeki sıvıyı dışarı boşaltmaya uygun bir yapıda olarak iki kanallıdır. Sondadan boşalan idrarın genellikle kanlı olduğu dikkati çekecektir. Bazen sonda kenarından da kan gelebilir. Bu durum ameliyat sonrası normaldir.

Mesanedeki sonda bazı hastalarda devamlı idrar varmış hissi uyandırabilir bunun sebebi mesanenin sondayı dışarı atmaya çalışmasıdır. Bu his aralıklı olarak ortaya çıkıp birkaç dakikada geçer. Bunu geçirecek bazı ilaçlar verilebilir. Bazen sonda pıhtı ile tıkanabilir. Bu durumda sonda ve mesane yıkanarak pıhtı ortadan kaldırılır.

Ertesi gün bazı kan tahlilleri yapılar kansızlık durumuna bakılabilir. Ertesi gün mesane yıkama serumu genellikle kesilir. Günde 2-3 litre su içilmesi ve kabız kalınmaması söylenir. Çünkü kabızlık nedeniyle oluşan ıkınma kanamayı artırabilmektedir. 1-2 gün sonra sonda çekilir. Bu ağrısız bir işlemdir. Bir sorun görülmez ise taburcu işlemi yapılır.

"Bu Yazımızı da Okumalısınız"

Prostatit Belirtileri

Tek veya çift taraflı testis hassasiyeti, apış arasında ağırlık hissi, penis içinde veya ucunda yanma, "sıkı külot" duygusu ile tek taraflı veya çift taraflı kasıkta rahatsızlık. İşemenin başında veya idrar sonunda yada boşalma sırasında penis ucunda yanma hissi de görülebilir.

Renk Değiştir