Prostatit Tedavi Seçenekleri

Birinci kategoriye ait olan hastalarda 10 günlük intravenöz antibiyotik tedavisi yeterli olacaktır. Bir prostat absesi varlığında ultrason rehberliğinde apse boşaltılmalıdır.

İkinci kategoriye ait hastalarda antibiyotik tedavileri uzun süreli olmalıdır.tekrarlamalar durumunda prostat kalsifikasyonundan şüphelenmek gerekir. Sistemik tedavi döngüleri mutlaka çok uzun ve farklı antibiyotik kullanımı ile olmalıdır.Bunun için transrektal ultrason yapılmalıdır. Bu gibi durumlarda iltihap alanlarının veya kireçlenme alanlarının içine antibiyotik ve kortizon enjeksiyonu faydalı olabilir.

Üçüncü kategoride hastalar için, tabii ki, gereksiz antibiyotik tedavisi olarak zararlı olarak kabul edilebilir, bağışıklık sistemini azaltmak ve genellikle mikotik ve süperenfeksiyon türüne açan, bağırsak florasını değiştirebilir. Bununla birlikte bazen antibiyotik tedavisi, akut semptomlarda bir rahatlama sağlar. Tedavide baklofen, benzodiazepinler krem​bazlı nifedipin, kortizon lavman gibi pelvik taban spazmını çözecek yöntemler denenebilir. Bu perspektifte, diyet çok önemlidir.
Bu çeşitli olumsuz etkileri ile, dört gruba ayrılır:

  • biber, kırmızı biber, köri gibi çeşitli baharatlar.
  • sirke, turşu, turunçgiller, çilek, çikolata gibi asidik gıdalar ile.
  • alkol ve alkollü içkiler, bira
  • kahve, enerji verici içecekler

Bu gruptaki hastalara cerrahi müdahale gerekir.