Loading
Yard.Doç.Dr.Levent TÜRK
Arayınız! +90 546 446 63 40 | drleventturk@gmail.com
Mikrocerrahi Varikoselektomi

Bu ameliyat genel veya spinal anestezi altında uygulanır. Kasık bölgesinde 2-3 cm’ lik bir kesiyle testisin damarlarına ulaşılır. Mikroskop altında genişlemiş toplar damarlar diğer damarlardan ayrılarak bağlanır. Mikroskop kullanılmadan yapılan ameliyatlarda lenf damarları atardamarlar bağlanabilmektedir. Bunların bağlanması sonucunda hidrosel,testis küçülmesi gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Veya toplardamarların yetersiz bağlanması ile nüksler görülebilir.Bu nedenle ameliyat çok hassas ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Burada deneyim çok önemlidir.Mikrocerrahi eğitimi almış uzmanlar bu damarların ayrımını kolaylıkla yapabilmektedirler.Ancak bu şekilde yapıldığında sperm parametreleri belirgin şekilde düzelmekte ve gebelik oranları artmaktadır.

Hassas mikrocerrahi yöntemin uygulanmasıyla gerçekleştirilen bu ameliyat yerine uygulanan diğer teknikler veya mikrocerrahinin başarısız uygulanması sonucu varikosel operasyonu geçiren hastaların % 35-40’ ında varikosel devam etmektedir.. Ameliyat edilen hastaların bir kısmında ise lenf damarlarının bağlanması sonucunda hidrosel (testis zarları arasına sıvı toplanması sonucu şişlik olması), hatta atar damarların bağlanması sonucu testisin küçülmesi gibi ciddi ve hatta düzeltilme imkanı olmayan komplikasyonlar oluşabilmektedir. Kısır olan erkeklere mikrocerrahi ameliyat yapıldığında başarı oranı %90 lara varabilirken klasik yöntemlerde bu oran %20-25’lerdedir. Bu nedenle varikosel sorunu olan hastaların konuyu ciddiye almalarını ve bu konuda uzman ve androloji bilgisine sahip bir ürolog tarafından yapılmasını tavsiye ederim.

Daha önce varikosel ameliyatı geçirmiş fakat olumlu sonuç alamamış olanların %30-50’ sinde nüks varikosel saptanmaktadır. Gerçekleştirilen ameliyatın teknik nedenler ile yetersiz kaldığı bu vakalarda mikrocerrahi ameliyatı uygulanarak olumlu sonuç alınabilmektedir.Mikroskop kullanılarak unutulmuş varikoz toplardamarlar dikkatli bir şekilde bağlanmaktadır. Bu da testiste oluşan hasarı geri döndürebilmektedir.Nüks etmiş varikoseller mutlaka mikrocerrahi ile tedavi edilmelidir.Aksi takdirde eskisinden daha kötü sonuçlarla karşılaşılabilmektedir.

Mikrocerrahi varikoselektomi ameliyatından sonra testisteki ısı miktarı hızla düşmekte, toksik maddelerin testise reflüsü önlenmekte ve yeni sperm oluşumu için uygun bir ortam ortaya çıkmaktadır. Bu da sperm sayısının artması, hareket yeteneğini kaybetmiş sperm hücrelerinin hareketlenmesi ve düzgün şekilli spermlerin oluşması demek olup hızla normal sperm üretimi ortaya çıkmaktadır. Bu da kısırlığın önlenmesinde çok önemli bir mesafe almak demektir.Mikrocerrahi varikoselektomi deneyimli ellerde uygulandığında sonuçları çok iyi olan yüz güldürücü bir operasyondur.

Mikrocerrahinin bu kadar başarılı olmasının nedenleri, çok ince ve hassas yapılar olan testis elemanlarının(atardamar,toplardamar,lenfatikler,duktus deferens,tunica vaginalis) mikroskop altında çok daha kolay bir biçimde birbirinden ayrılabilmesi ve bu sayede bu yapıların korunabilmesidir. Bu sayede nüksler çok azalır ,başarı maksimum hale gelir ve yan etkiler minimuma iner.Başka hiçbir yöntemde bunları yapmak mümkün değildir.

"Bu Yazımızı da Okumalısınız"

Prostat Büyümesi

Genç erkeklerde prostat bezi kestane büyüklüğündedir. İlerleyen yaşlarda büyüyerek portakal büyüklüğüne ulaşabilir buna iyi huylu prostat büyümesi denir. Bu durum idrar yolunu daraltarak prostat belirtilerine neden olur.

Renk Değiştir