Loading
Yard.Doç.Dr.Levent TÜRK
Arayınız! +90 546 446 63 40 | drleventturk@gmail.com
Varikosel Ve Kısırlık

Varikosel erişkin erkeklerin %15-22’ sinde görülmesine rağmen, infertilite araştırması nedeniyle başvuranların ortalama %30-40 ’ında saptanan ve erkek kısırlığının en sık rastlanan sebebidir. Varikosel semen anomalileri ve testis hasarı yaparak kısırlığa sebep olur. Testislerde ısı artışı ve venöz reflü sonucunda sperm anomalileri oluşmaktadır.

Varikoselli kısır bir erkek geldiğinde tıbbı ve üreme öyküsünü içeren dikkatli bir araştırma yapmakta, sonra fizik muayeneye geçmekteyim. Fizik muayenede varikosel saptadığım hastalara en az iki adet spermiogram yaptırmaktayım. Bu tahlili yapan laboratuarın güvenilir olması oldukça önemlidir. Bazen fizik muayenenin zor olduğu durumlarda skrotal doppler ultrason bize yardımcı olmaktadir. Düşük dereceli varikoselleri saptayabilmek için muayeneyi ayakta yapmaktayım. Bu bence çok önemli bir noktadır.

Sperm sayısı çok düşük olan hastalarda ek olarak hormon incelemesi gerekmektedir. Hormonal bozukluk saptanan hastaların eksik olan hormonları yerıne konarak kısırlık önlenebilmektedir. Bazı hastalarda sperm kanallarında tıkanıklık saptanmakta bu hastalar uygun mikrocerrahi tekniklerle sonuca ulaşabilmektedirler.

Varikosel saptanan hastaların tüp bebeğe direkt olarak yönlendirilmesi büyük bir yanlıştır. Spermin iç yapısında bozulmaya sebep olan varikosel varlığında denenen tüp bebek yöntemlerinin başarısı çok düşmektedir. Üstelik varikosel ortadan kalkmamakta daha da ilerleyerek testis kaybına ve buna bağlı olarak testosteron hormonunun azalmasıyla cinsel aktivite kaybına bile sebep olabilmektedir.

Varikoselli bir hastayı tedavi etmek için bazı şartların olması gerekir. Bunlar; varikoselin elle muayenede saptanabilmesi, çiftin kısırlığının bulunması, erkeğin sperm parametrelerinde bozulma olmasıdır. Varikoseli olan ve sperm parametreleri bozulmuş hastalara o an için çocuk düşünmeseler bile ameliyat önerilmelidir. Varikosel daha önce hastada var olan dölleme yeteneğini bozabilen ilerleyen bir hastalıktır.

Varikosel sonucu yumurtalarda oluşan ağrı hastaların %2 ila 10’unda görülmektedir. Hastayı rahatsız eden ağrı varlığında varikosel tedavisi sıklıkla önerilmesine rağmen önce konservatif yöntemler ( skrotal elevasyon, analjezik ve antienflamatuar ilaç kullanımı) denenmelidir. Bu tedavilere yanıt vermeyen hastalarda ameliyat düşünülmelidir. Ağrının yumurtalarda ve kasıkta ağrıya sebep olabilecek diğer nedenlerle ayırıcı tanısının yapılması oldukça önemlidir. Eğer bu kriterle uyulursa başarılı sonuçlar alınabilir. Aksi halde ameliyat istenen sonucu sağlamayabilir.

"Bu Yazımızı da Okumalısınız"

Mikrocerrahi Varikoselektomi

Bu ameliyat genel veya spinal anestezi altında uygulanır. Kasık bölgesinde 2-3 cm’ lik bir kesiyle testisin damarlarına ulaşılır. Mikroskop altında genişlemiş toplar damarlar diğer damarlardan ayrılarak bağlanır. Mikroskop kullanılmadan yapılan ameliyatlarda lenf damarları atardamarlar bağlanabilmektedir. Bunların bağlanması sonucunda hidrosel, testis küçülmesi gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir.

Renk Değiştir