Make an appointment
Make an appointment +90 (546) 446-6340
+90 (546) 446-6340 Aksaray mahallesi küçük Langa caddesi no 30 Peker iş hanı kat 4 daire 12 Fatih/İSTANBUL

PROSTAT BÜYÜMESİNDE ENJEKSİYON YÖNTEMİ

PROSTAT BÜYÜMESİNDE ENJEKSİYON YÖNTEMİ

Her erkekte yaşlanmayla değişen hormonal düzenin etkisiyle prostat bezinde iyi huylu büyüme meydana gelir. iyi huylu prostat büyümesi benign prostat hiperplazisi (BPH) demektir. Bu büyüme prostatın sadece iç bölgesindeki prostat dokusunda gelişir. BPH, 60 yaşındaki erkeklerin %50’sinde, 80 yaşındaki erkeklerin ise %90’ında beklenen bir sonuçtur.
Erkeklerin en çok karşılaştıkları prostat hastalıklarından biri olan prostat büyümesi için modern ve hızlı tedavi yöntemleri kliniğimizde uygulanmaktadır

BPH bir çeşit kanser değildir ve kanser gelişimi için bir zemin hazırlamaz. Aynı prostatta hem BPH, hem prostat kanseri hem de prostatit birlikte bulunabilir. Bu nedenle BPH tedavisi vermeden önce beraberinde prostat kanseri ve prostatit olmadığına mutlaka emin olunmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; iyi huylu prostat büyümesi 50-60 yaş arasındaki erkeklerin yüzde 50’sini, 80 yaşın üzerindekilerin ise yüzde 90’ını etkilemektedir.

PROSTAT BÜYÜMESİNDE ENJEKSİYON YÖNTEMİ
Prostat büyümesi 50 yaşından sonra erkeklerin önemli bir sorunu olmaya başlar.İdrar yaparken zorlanma,sık idrara çıkma ,gece idrara kalkma şeklinde kendini gösteren bu hastalıkta ilaç tedavileri ve ameliyatlar ile tedavi edilmeye çalışılır.İlaçların çoğu zaman yetersiz kalması ve uzun süreler kulllanılması gerektiği, operasyonlarınları olası yan etkileri nedeni ile yeni tedavilere ihtiyaç vardır. Prostat enjeksıyonu prostat büyümesinde yeni bir tedavi yöntemidir

Prostat enjeksiyonu hasta açısından uygulanması kolay, ağrısız, kısa süren ve yan etkisi olmayan bir uygulamadır. Hasta uygulamadan hemen sonra normal günlük aktivitelerine dönebilir. Lokal anestezi ile uygulanmaktadır. Uygulamada önce prostat büyüklüğü, rektal tuşe ve psa tahlilleri ile prostatın durumu araştırılır.Uygun hastalar yatırıldıktan sonra makat bölgesi anestezik jel sıkılarak uyuşturulur. Apışarası denen bölgeye lokal anestezik madde verilerek uyuşturulur. Transrektal ultrason ile prostat görüntülenir. Sonra hazırlanan ilaç karışımı ince bir iğne ile prostatın idrar kanalına yakın bölgesıne uygulanır.İşlem sırasında veya sonrasında ağrı olmaz.
Sertleşme bozukluğu, menının çıkışında bozulma v.b amelıyatlarda görülen yan etkiler bu işlem sırasında görülmez. İşlem 1-3 seans halinde uygulanır ve yaklaşık 15 dakıka sürer. Hastalarda uygulamadan 3 ay sonra düzelmeler izlenmektedir. 6. ayda düzelme en üst seviyededir. Ortalama %10- 30 civarin da prostatın transısyonel zonunda küçülme izlenmektedir. Prostatta programlı hücre ölümü ile küçülme olmaktadır. İşeme hızında, semptomlarda belirgin düzelmeler olmaktadır. Bu düzelme kalıcıdır.

Prostat enjeksiyonu ayaktan gunubilirlik uygulanması,yan etkisinin olmaması nedeni ile prostat büyümesinin tedavisinde oldukça cazip bir seçenektir.