Make an appointment
Make an appointment +90 (546) 446-6340
+90 (546) 446-6340 Aksaray mahallesi küçük Langa caddesi no 30 Peker iş hanı kat 4 daire 12 Fatih/İSTANBUL

HPV VE GENİTAL SİĞİL TEDAVİSİ

HPV VE GENİTAL SİĞİL TEDAVİSİ

HPV VE GENİTAL SİĞİL TEDAVİSİ
Genital siğil neye benziyor?
Genital sigiller küçük et parçaciklari ile kendini gösterir. Sigiller çikinti seklinde olabilecegi gibi düz de olabilir, tek bir tane yada grup halinde birkaç tanede sigil gözlemlenebilir. Sigiller ten renginde yada beyaza yakin renklerde olurlar. Sigiller aci yada yanma hissi vermez.
Bazi durumlarda sigiller çiplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Bu tür sigillere subklinik HPV denir. Bu nedenden ötürü insanlar HPV tasidiklarinin farkinda olmayabilirler.
Gözle görülür sigil olusumu gösteren HPV tipleri kanserle iliskilendirilmez. Bu tip virüsler zararsizdir ve insan sagligini tehdit etmezler.
Genital siğiller nerelerde bulunur?
Kadinlarda : Vulva, Vajina içi yada disinda, Anüs içinde veya çevresinde, Kasikta, Servikste (bu nadir bir durumdur, bu tip HPV sigil yerine hücre degisikligine neden olur)
Erkeklerde: Penis, Testislerde, Anüs içinde veya çevresinde, Kasikta
Genital siğiller ne kadar siklikla görülür?
Bazi insanlarda genital sigil olusumu sadece tek sefere mahsus görülürken digerlerinde tekrarlayabilir.
Siğiller gözle görülür durumdayken virüs aktif olarak adlandirilir ve son derece bulasicidir. Siğiller gittiginde virüs pasif (uyku hali) olarak deri hücrelerinde kalmaktadir. Bu dönemde virus bulasabilir de bulasmayabilirde.
Genital siğiller ilk müdahaleden sonar geri dönebilir de dönmeyebilir de. Saglam bir bagisiklik sistemi HPV virüsü ile savas verir ve sigillerin geri gelmesini engeller. Genital sigil tipinde HPV tasiyan bir kisiyle olan cinsel iliski sonrasinda bir kaç hafta içinde sigiller ortaya çikabilir. Bu zaman dilimi aylar yada yillarda sürebilir. Yada sigiller hiçbir zaman görünmeyebilir. Durumun böyle olmasi da virüsün kimden alindiginin belirlenmesini güçlestirmektedir. Bunu hiçbir zaman bilemeyebilirsiniz.


PEKİ TEDAVİDE NE YAPIYORUZ?
Hpv’li binlerce hastam oldu. Burada sizlere faydalı olmak adına neler yaptığımı anlatmaya çalışacağım.Hpv tedavisi, içinde üroloji, kadın doğum genel cerrahi ve psikolojiyi içeren geniş bir alanda yapılır.

1.ERKEK hastalarımızla birlikte KADIN hastalarımıza da tedavi uygulamaktayım. Önce tabi ki iyi bir öykü almak önemlidir. şikayetin ne zaman başladığı, şüpheli ilişki olup olmadığı, beraberınde olabilecek cinsel hastalıklar(hepatit, hıv, herpes, sifiliz gibi) açısından önemli.BAĞIŞIKLIK durumunu sorgularken sigara, alkol, beslenme ve spor alışkanlıklarını sorguluyorum.

2. İyi bir muayene çok önemlidir. tüm genital bölge , makat bölgesi,oral ilişki varsa ağız bölgesini inceliyorum. Yılların verdiği tecrubeyle siğil tanısını doğru bir şekilde koyabiliyorum. Bu muayeneyi yaparken loop dediğimiz büyütücü cihazla bakmam küçük siğilleri yakalamak adına faydalı oluyor. Bazen asetik asit testine başvuruyorum.

3. Tedavide koteri tercih etmekteyim lokal anestezi ile yaptığımız bu tedavide siğiller ısı etkisi ile ortadan kaldırılmaktadır. Kriyoterapiye göre üstünlükleri,daha az iz kalması ,istenen derinlikte koter yapılabildiği için hem az iz kalıyor hem de geride siğil kalıntısı bırakmamak mümkün oluyor. Bu sayede tekrarlamalar da azalıyor haliyle. Gerekli durumlarda patolojik örnek almak veya hpv dna testi yapmak mümkün. DNA testi , microarray chip veya pcr yöntemi ile yapılıyor. Erkekte eğer siğil yoksa üretral sürüntü yani penis ucundan sürüntü alarak hpv dna ya bakılabiliyor. Aynı şekilde boğazdan makattan ağızdan sürüntü ile hpv dna testi bakmamız mümkündür.

4. İyi bir siğil tedavisinden sonra bağışıklık sisteminin desteklenmesi çok önemlidir.Bunun için kullandığımız medikal ilaçlar yanında bitkisel ürünlerin de çok faydasını görmekteyiz.Bu tedavinin detayları muayene ve tedavi sonrasında hastamıza anlatılmaktadır.

5. Düzenli takip çok önemlidir. Ayda bir hastamızı kontrole çağırmaktayız.